Přemyslovské Čechy 10. a 11. století

V 10. a 11. století zažívaly přemyslovské Čechy složité kulturní a náboženské přechody. Po zániku Velkomoravské říše a konce slovanské liturgie došlo k významnému posunu kulturní orientace z východu na západ. Přemyslovské Čechy se odvrátily od byzantských vlivů a obrátily se směrem k německé říši, která se tehdy formovala z trosek říše východofrancké. V roce 895 se česká knížata v čele se Spytihněvem podřídili králi Arnulfovi z Řezna a církevně se podřídili řezenskému biskupství. Tato změna měla vedle církevně organizačních a politických i důsledky kulturní, včetně orientace na latinskou vzdělanost a vlivu latinských kněží přicházejících z Bavorska, Švábska a Saska.

Roku 973 bylo založeno pražské biskupství a jeho prvním biskupem se stal Dětmar, rodem Sas. Za jeho nástupce Vojtěcha došlo k pokusu o sloučení východní a západní kulturní tradice, což vedlo k rozvoji kulturního dědictví, kde vedle sebe existovala slovanská i latinská vzdělanost.

Literatura v tomto období je převážně náboženského charakteru. Vznikají hlavně církevní texty a legendy. Mezi nejznámější texty z tohoto období patří legendy o sv. Václavovi a Kristiánova legenda (latinský spis o svatém Václavu a svaté Ludmile).V této době také vzniká nejstarší známá česká píseň Hospodine pomiluj ny.

Hospodine, pomiluj ny!

Hospodine, pomiluj ny!

Jezukriste, pomiluj ny!

Ty, spase všeho mira,

spasiž ny i uslyšiž,

Hospodine, hlasy našě!

Daj nám všěm, Hospodine,

žizn a mír v zemi!

Krleš! Krleš! Krleš!


VYSVĚTLIVKY:

pomiluj ny = smiluj se nad námi

spase = spasiteli

mira = světa

spasiž ny i uslyšiž = spas nás a vyslyš

žizn = dostatek

mír = pokoj, mír

Krleš = Kyrieleison (Pane, smiluj se)



Literatura:

Lehár, Jan et al. Česká literatura od počátků k dnešku. [Praha]: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, [1998]. 1058 s. Česká historie; sv. 4. ISBN 80-7106-308-8

Hrabák, Josef, ed. a Havránek, Bohuslav, ed. Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu. 1. vydání. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 851 stran (dostupné online https://edicee.ucl.cas.cz/data//antologie/zliteratury/VZCL3/VZCL3.pdf)