Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe

ŽIVOT

Edgar Allan Poe, jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů, se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu do rodiny herců, což tehdy nebylo považováno za prestižní povolání. Jeho život byl od raného věku poznamenán tragédiemi. Když mu byly dva roky, jeho matka, Elizabeth Arnold Poe, zemřela na tuberkulózu, a jeho otec, David Poe, rodinu opustil ještě dříve. Po matčině smrti byl Poe svěřen do péče zámožného obchodníka Johna Allana a jeho ženy v Richmondu. Přestože Poe vyrůstal v jejich domácnosti, Allan ho nikdy oficiálně neadoptoval, což odráželo napjatý vztah mezi nimi.

John Allan chtěl, aby Poe vstoupil do světa obchodu, zatímco mladý Edgar se cítil přitahován k literatuře a poezii. Na univerzitě sice Poe dosáhl akademických úspěchů, ale kvůli problémům s alkoholem a dluhům byl nakonec vyloučen. Po odchodu z univerzity se pokusil najít své místo v armádě. V roce 1827 vstoupil pod falešným jménem Edgar A. Perry do armády Spojených států. Téhož roku vydal svou první sbírku básní "Tamerlán a jiné básně". Armáda však nebyla Poeovým cílem, a nakonec se rozhodl, že se zaměří výhradně na literaturu.

Po odchodu z armády se Poe usadil v Baltimore, kde žil u své tety Marií Clemmové a její dcery Virginie. V roce 1836 se oženil s tehdy třináctiletou Virginií, která později onemocněla tuberkulózou. Její nemoc a pomalé umírání byly pro Poea hlubokým emocionálním zásahem a inspirovaly mnohá jeho díla. Tento tragický vztah se projevil v jeho básních, které často obsahují motivy ztráty a smrti.

Poeův život byl kromě osobních tragédií také poznamenán neustálými finančními problémy. Ačkoli pracoval jako redaktor a literární kritik, nikdy se mu nepodařilo dosáhnout finanční stability. Jeho vztahy s vydavateli byly často komplikované a ovlivněné jeho konfliktní povahou a závislostí na alkoholu, která postupně zhoršovala jeho zdraví. Poe se potýkal s depresí a osamělostí, zejména po smrti své manželky v roce 1847. Tyto osobní boje se odrážely i v jeho díle, které je plné melancholie a ztráty.

Edgar Allan Poe zemřel v roce 1849 za záhadných okolností. Byl nalezen v ulicích Baltimoru ve špatném zdravotním stavu a zemřel o několik dní později v nemocnici. Příčina jeho smrti nebyla nikdy jednoznačně stanovena, existují teorie o otravě alkoholem, vzteklině či politicky motivované vraždě.



Zdroj: 

Poe, Edgar Allan. Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Překlad Josef Schwarz. 1. vyd. v Odeonu. Praha: Odeon, 1975. 434, [4] s. Světová knihovna. - doslov Martin Hilský

Poe, Edgar Allan. Havran. Překlad Vítězslav Nezval a Aloys Skoumal. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1959. 89 s. Květy poezie; sv. 10.  - doslov František Götz


DÍLO

Edgar Allan Poe je často spojován s hororovými povídkami, ale jeho básnická tvorba je stejně významná. Poeovy básně jsou plné melancholie, tajemství a krásy, které často hledal v tragických tématech. Jeho poezie je známá svou hudebností, dokonalou formou a důrazem na zvukomalbu.

Nejslavnější básní je bezpochyby "Havran" (The Raven), která byla publikována v roce 1845. Báseň se stala okamžitě populární díky svému tajuplnému příběhu o muži, který truchlí nad ztrátou milované osoby. Záhadný havran opakovaně vyslovuje slovo "nikdy víc" (nevermore), čímž umocňuje pocit beznaděje a ztráty. Poe si dal záležet nejen na emocionálním obsahu básně, ale také na její formální dokonalosti. Jeho použití aliterace a rytmu přispívá k hudebnosti básně, což bylo jedním z hlavních cílů jeho poezie – vzbudit v čtenáři estetický zážitek.

Další významnou básní je "Annabel Lee", napsaná krátce před Poeovou smrtí. Tato báseň opět zpracovává motivy lásky a smrti, jež byly pro Poea typické. Vypráví o věčné lásce, kterou ani smrt nedokáže zničit, a lze ji považovat za odraz Poeova vztahu k Virginii, jeho manželce, která zemřela mladá.

Poeova poezie vyniká svou formální propracovaností a estetickou čistotou. Ve svém eseji "Filosofie skladby" (1846) Poe popsal svůj přístup k psaní poezie – podle něj by poezie měla primárně vzbuzovat emoce a vytvářet krásu prostřednictvím dokonalé formy. Tento přístup ovlivnil mnoho dalších básníků, včetně francouzských symbolistů, jako byl Charles Baudelaire, který Poeovy básně přeložil do francouzštiny a šířil jeho vliv po celé Evropě.

Poeova schopnost spojit temná, melancholická témata s nádhernou formou dělá z jeho poezie jedinečný přínos světové literatuře. Ačkoli jeho život byl plný tragédií, zanechal po sobě dílo, které ovlivnilo celé generace spisovatelů a básníků. Poe se stal jedním z nejdůležitějších básníků 19. století, a to nejen v Americe, ale po celém světě.


Ukázky z Poeova díla si lze přečíst ZDE.

Překladatelé:

  • Jaroslav Vrchlický
  • Vítězslav Nezval
  • Josef Hiršal
  • a další

Literatura


Život

Poe, Edgar Allan. Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Překlad Josef Schwarz. 1. vyd. v Odeonu. Praha: Odeon, 1975. 434, [4] s. Světová knihovna. - doslov Martin Hilský

Poe, Edgar Allan. Havran. Překlad Vítězslav Nezval a Aloys Skoumal. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1959. 89 s. Květy poezie; sv. 10. - doslov František Götz


Básně v českém překladu

Poe, Edgar Allan. Havran: a jiné básně. Překlad Vítězslav Nezval. 2. vyd. v nakl. Dokořán. Praha: Dokořán, 2008. 87 s. Mocca; sv. 6. ISBN 978-80-7363-223-6.

Poe, Edgar Allan. Havran a jiné básně. Překlad Jaroslav Vrchlický. Praha: Dobrovský, 2014. 105 s. Omega. ISBN 978-80-7390-165-3.

Poe, Edgar Allan. Sen ve snu. Překlad Vítězslav Nezval a Josef Hiršal. V tomto uspořádání 1. vyd. Praha: BB art, 2002. 74 s. Versus. ISBN 80-7257-737-9.

Poe, Edgar Allan a Havel, Rudolf, ed. Havran: šestnáct českých překladů. Překlad Aloys Skoumal. 2., nezměn. vyd. Praha: Odeon, 1990. 224 s. Český překlad; sv. 14. ISBN 80-207-0468-X.

Ve stínu Havrana / Edgar Allan Poe ; přeložil Michael Grúz ; ilustrovala Marie Nováčková. -- První vydání. -- Jinočany : H&H, 2023. -- 63 stran : ilustrace ; 19 cm ISBN 978-80-7319-148-1 (brožováno)